הבלוג של אתר דיפוזיה

בבלוג שלנו מעלה מפעם לפעם סיפורים  בנושאי מדע שונים, סרטוני הסבר על נושאים מסוימים ועוד סיפורים מעניינים. אתם מוזמנים לעקוב

למה קעקועים נשארים לכל החיים? Nov 13, 2021

 למה קעקוע נשאר לכל החיים? הרי אם הדיו של הקעקוע צובעת את תאי העור, הצבע היה אמור להעלם מהר מאוד, שכן תאי העור מתחלפים כל הזמן – תאי עור מתים ובמקומם נוצרים חדשים. במקרה כזה הצבע היה נעלם ביחד עם התאים המתים.

התשובה לשאלה היא מקרופאג'ים....
מקרופאג'ים הם סוג של תאי דם לבנים השייכים...

Continue Reading...
טיפול חדשני בסרטן Nov 06, 2021

סרטן הוא מצב (מחלה) בה ישנה חלוקת תאים לא מבוקרת.
אצל אנשים בריאים תאי מערכת החיסון יודעים לזהות תאים סרטניים ולהשמידם על ידי זיהוי חלבונים פגומים המוצגים על פני ממברנות תאים סרטניים (תאי T ציטוטטוקסים – Tc).
אצל אנשים החולים בסרטן, התאים הסרטניים מצאו שיטות להסתתר מתאי מערכת החיסון בעזרת...

Continue Reading...
האיש שפיתח חיסון כנגד הפוליו וסירב לרשום פטנט Aug 02, 2021

  שיתוק ילדים היא מחלה הנגרמת על ידי נגיף הפוליו. זהו נגיף רנ"א קטן אשר גורם למחלת עצבים.
באחוז אחד מהנדבקים הנגיף מגיע למוח וגורם להיחלשות שרירים, ובמקרים קשים יותר לשיתוק שרירים, במיוחד ברגליים.

קצב ההתרבות של הנגיף מהיר מאוד, ולכן הווירוס מצליח להקדים את התגובה החיסונית ויצור...

Continue Reading...
הנסיכה הקסומה ועמידות לארס של נחשים Jul 23, 2021

בסרט הנסיכה הקסומה, ווסטלי משחק משחק מוחות עם וויסיני – הוא מוזג רעל (אבקת איוקיין) לכוס יין, ו וויסיני צריך להחליט מאיזו כוס לשתות. לאחר שוויסיני מת, ווסטלי מספר ששתי הכוסות היו מורעלות, והוא לא מת מכיוון שפיתח עמידות לרעל.
הרעל המתואר בסרט הוא דמיוני, אין רעל הנקרא איוקיין.
יש רעל המזכיר את...

Continue Reading...
מסע אל תוך התא Jul 02, 2021

למרות ניתן לראות תאים רק באמצעות מיקרוסקופ, התא הוא עיר שלמה ומרתקת של אלפי תהליכים מופלאים המאפשרים את החיים. דנ"א, אברונים, אלפי תהליכים מתרחשים בתאים שלנו בכל שניה. צפו בסרטון על מנת לטעום מעט ממה קורה בתאים שלנו.

  

Continue Reading...
איך דולפינים ישנים בלי לטבוע? Jun 15, 2021

דולפינים ישנים בצורה מאוד שונה מבני האדם. בעוד אנחנו יכולים לישון במשך 8 שעות מבלי להיות מודעים לסביבה, ובמיוחד לנשימה, דולפינים לא יכולים להרשות את זה לעצמם.

דולפין הוא יונק כמונו הנושם באמצעות ריאות. הוא צריך לעלות מדי פעם לפני הים ולהכניס אויר אל הריאות שלו. בשונה מבני אדם, פעולת הנשימה...

Continue Reading...
למה העור שלנו מתמלא קמטים במגע עם מים? May 22, 2021

בוודאי שמתם לב שבשהיה ממושכת במים העור שלנו מתמלא קמטים. הסיבה היא אבולוציונית - יכולת האחיזה שלנו בסביבה רטובה משתפרת כאשר יש קמטים בעור. לכן האבולוציה יצרה מנגנון אשר גורם להופעת הקמטים בעור.

את הרעיון ניתן להסביר באמצעות סוג סוליה של נעל.
דמיינו שאתם דורכים על משטח רטוב עם סוליה חלקה לגמרי. סביר...

Continue Reading...
פרופ' עדה יונת וגילוי מבנה הריבוזום Mar 25, 2021

לאורך השנים נשים רבות הגיעו להישגים חשובים ומעוררי התפעלות, וזכו בפרסי נובל רבים. אנחנו נתחיל כמובן עם פרופ' עדה יונת שלנו. עדה יונת היא ביוכימאית ממכון וייצמן למדע.

יונת נולדה ב 1939 בירושלים, למשפחה קשת יום, ונאלצה לעבוד בניקיון על מנת לעזור למשפחתה. מגיל צעיר מאוד היא הייתה ילדה סקרנית וניסתה...

Continue Reading...
צבע העור ותרבות השיזוף Feb 25, 2021

קרני האור האולורה סגול (UV) הנמצאות באור השמש פוגעות בעור שלנו. לכן בתגובה לחשיפה ממושכת לשמש, תאי העור מייצרים פיגמנט כהה הנקרא מלנין.

קרינת ה UV, שהן קרני אור קצרים ובעלי אנרגיה גבוהה, יכולים לגרום ליצור רדיקלים אשר עלולים לפגוע בחלבוני הגוף ובדנ"א.

לכן בתגובה לקרינת UV, תאים ספציפיים בעור...

Continue Reading...
עכביש הטווס - Peacock spider Feb 02, 2021

עכביש הטווס הוא מין של עכבישים החיים באוסטרליה, וגודלם כגודל גרגיר אורז. הם נקראים כך בגלל הצבעים העזים המאפיינים את הזכרים.

כאשר עכביש הטווס רוצה להרשים את הנקבה, הוא פוצח בריקוד חיזור. אם הנקבה לא אוהבת את הריקוד...היא הורגת אותו על ידי הזרקת רעל ואוכלת אותו.

 

 

 

Continue Reading...
זיכרון של דג Jan 14, 2021

המיתוס הנפוץ הוא שלדגים יש זיכרון של 3 שניות. המיתוס כל כך נפוץ, עד שדיסני ביססו עליו סרט שלם. במחקר שנערך לאחרונה מפריכים חוקרים ישראליים את המיתוס, ומוכיחים שלדגים מסויימים יש זיכרון של 4-5 חודשים. על בסיס המחקר רוצים החוקרים ליישם שיטת גידול דגים חדשנית, המאפשרת לגדל דגים בים ללא צורך בכלובים,...

Continue Reading...
כיצד פועל החיסון החדש נגד הקורונה של חברת פייזר Nov 13, 2020

חברת פייזר הכריזה לאחרונה על פיתוח חיסון יעיל כנגד הקורונה. החברה משתמשת בטכנולוגיה שלא נוסתה עד כה, והיא החדרת רנ"א לתאים שלנו על מנת שייצרו את חלבוני הוירוס ויגרמו לתגובה חיסונית, יצירת נוגדנים ופיתוח זיכרון חיסוני כנגד הנגיף, כך שכשהנגיף האמיתי יכנס אלינו לגוף, מערכת החיסון שלנו תהיה מוכנה...

Continue Reading...
1 2